Slovak English French German Italian Polish Russian Spanish

Úvod

20190621 114311 1024x559V piatok 21.6.2019 sa žiaci 6. ročníka vybrali na výlet do Viedne. Odmenou za celoročné snaženie v škole im bola návšteva tohto krásneho historického mesta plného zaujímavostí, ktoré je právom nazývané "perlou na Dunaji".

Prvou zastávkou bolo návšteva čokoládovne Hauswirth v obci Kittsee, ktorá sa so svojimi výrobkami preslávila nielen v Rakúsku, ale aj po celej Európe, Amerike aj Austrálii. Po krátkom filme o vzniku čokoládovne, sme sa prešli po priestoroch továrne, kde vznikajú najrôznejšie voňavé, sladučké pokušenia. Mali sme možnosť ochutnať najrôznejšie plnené cukrovinky so stovkou príchutí ako aj rôzne druhy ovocia obalené v lahodnej čokoláde.

Druhou našou zastávkou už bolo samotné historické centrum Viedne. Na námestí Márie Terézie sa nachádzajú dve monumentálne stavby - Prírodovedecké múzeum (Naturhistorisches Museum) a priamo oproti jeho architektonická dvojíčka – Umeleckohistorickému múzeu. Obe budovy boli postavené v rokoch 1872-1891 na žiadosť cisára Františka Jozefa I. architektmi Gottfriedom Semperom a  Karlom von Hasenauerom v novorenesančnom štýle. Počiatky zbierky siahajú až do roku 1750, kedy cisár František I. Štefan Lotrinský, manžel Márie Terézie, kúpil v tom období najväčšiu zbierku prírodnín od florentského obchodníka Johanna von Baillou. Základom zbierky bolo približne 30 000 predmetov rôznych mušlí, koralov, ale aj vzácnych minerálov a drahých kameňov. Zbierka sa rýchlo rozrastala a pôvodné priestory v Hofburgu začali byť tesné, preto sa začalo s plánovaním stavby samostatného, väčšieho múzea. Prírodovedecké múzeum je rozdelené do viacerých oddelení. Nájdete tu stále i dočasné výstavy. Medzi oddelenia stálych expozícií patria oddelenia mineralogicko-petrografické, geologicko-paleontologické, botanické, 3 druhy zoologických oddelení, oddelenie archeologickej biológie a antropológie, prehistorické, krasové spojené s oddelením výskumu jaskýň, oddelenie ekológie a archív histórie vedy. Obdivovať sme mohli najväčšiu a najstaršiu zbierka meteoritov na svete. Videli sme tu približne 1100 kameňov z vesmíru. Tiež zaujímavá bola oslnivá kytica z drahých kameňov pochádzajúca z 18.storočia. Nechala ju zhotoviť Mária Terézia pre svojho manžela, celkovo ju tvorí 2100 diamantov a 761 ďalších drahokamov a polodrahokamov, ktoré spolu vytvárajú 61 kvetov a 12 rôznych živočíchov. V geologicko-paleontologickom oddelení sme obdivovali dinosaurov. Okrem troch kostier veľkých dinosaurov a a množstva kostier iných pravekých zvierat, tu je umiestnená aj živo pôsobiaca napodobenina Allosaura, ktorá sa pohybuje a reve. Unikátom antropologického oddelenia je soška Willendorfskej venuše, stará 25 000 rokov. Bežne sme pri exponátoch stretávali rovesníkov z Rakúska, ktorí tu čerpali vedomosti do svojich projektov. Svojim obrovským počtom exponátov je Prírodovedecké múzeum encyklopédiu, do ktorej sa dokážete začítať na niekoľko hodín.

Treťou zastávkou pre nás vo Viedni bola jedna z najväčších nákupných ulíc Mariahilfer Straße. Spája vnútorne viedenské mesto (Innere Stadt) so 14. mestkým okresom Penzing. Názov má podľa 6. viedeňského okresu Mariahilf, ktorým prechádza a nesie ho od roku 1897. Jej celková dĺžka aj s vonkajšou časťou je 3,7 km. Nacháda sa tu množstvo obchodíkov, kde sme si mali možnosť zakúpiť nejaký drobný suvenír. No kto dokázal odolať lákadlám obchodníkov a zdvihol svoj pohľad vyššie mohol obdivovať krásne zrenovované historické stavby z obdobia  baroka a neskorej renesancie.

Domov sme sa vrátili unavení, ale plný zážitkov, na ktoré budeme ešte dlho spomínať.

Ochrana pred násilím

 Ak máte podozrenie,

že dieťa vo vašom okolí je týrané,

alebo inak ohrozené,

alebo ste sami obeťou,

tak volajte na Políciu 158

alebo na bezplatnú telefonickú

linku 0800 191 222,

kontakty pomoci môžete

vyhľadať na stránke:

www.detstvobeznasilia.gov.sk

pdf

Jedálny lístok

MenuIcon.png

Cestovné poriadky

bus.png

Odkazy

cpppap.png

Detom.png

Dostupnosť servera

Dostupný